جزئیات خبر

1398/1/28  |  کد خبر 22  |  نویسنده: گروه تحلیلی باتاب کارا

"کتاب نفرین پول نقد منتشر شد"

نفرین پول نقد

 

 

جهان در حال غرق شدن در پول نقد است و این امر سبب ناامنی بیشتر ما شده و ما را فقیرتر می‌نماید. کنت روگف در این کتاب پیرامون گذشته، حال و آینده‌ی ارز (از چین باستان گرفته تا ارزهای رمزنگاری‌شده‌ی امروزی) تحقیق و تفحص کرده و نشان می‌دهد چرا پول کاغذی سرمنشاء برخی از دشوارترین مشکلات جهانی است.

در حال حاضر، پول نقد در اقتصاد قانونی با سرعت به حاشیه رانده می‌شود ولی میزان قابل توجهی از آن همچنان در گردش باقی‌مانده است (1.4 تریلیون دلار در ایالات متحده). بخش قابل توجهی از این پول در فرار مالیاتی، فساد، تروریسم، تجارت مواد مخدر، قاچاق انسان و سایر بخش‌های گسترده‌ی اقتصاد زیرزمینی جهانی استفاده می‌شود. از آنجایی که بانک‌های مرکزی قادر به کاهش معنادار نرخ‌های بهره به زیر صفر نخواهند بود، پول کاغذی سبب ناتوانی سیاست پولی نیز می‌شود. کتاب "نفرین پول نقد" چرایی نیاز به برقراری موثر سیاست نرخ بهره منفی توسط کشورها برای مدیریت بحران مالی بعدی را توضیح می‌دهد.

حتی اگر دولت‌ها با حذف اسکناس‌های بزرگ غالب، کنترل بهتری روی ارز کاغذی داشته باشند، ارزهای رمزنگاری شده، سبب بروز مسائلی می‌شوند. این کتاب با نگاه به آینده‌ی ارز دیجیتال خصوصی و دولتی، درسی تاریخی را یادآور می‌شود: ممکن است بخش خصوصی نوآوری‌هایی را در حیطه‌ی ارزها داشته باشد ولی در نهایت دولت، آن‌ها را قانونمند کرده و به خود اختصاص می‌دهد.

کتاب "نفرین پول نقد" به قدری جذاب بوده و پشتوانه‌ای از شواهد و استدلال‌های اصیل و متقاعدکننده دارد که قطعا سبب جرقه خوردن بحث‌های گسترده‌ و جذاب‌تری در آینده‌ی نزدیک می‌شود.